14 kwietnia 2024 r., w Starych Babicach, odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna, współorganizowana przez babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Delegację Prezydencką, której członkowie zginęli w drodze do Katynia w 2010 r.
Związek Oficerów Rezerwy RP podczas uroczystości reprezentowali: wiceprezes ZG - Marcin Łada i poczet sztandarowy kombatantów, w którego składzie uczestniczyli: płk. w st. spocz. Henryk Łazarski, ppor. rez. Paweł Piotrowski i Tadeusz Wiśniewski.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele w Starych Babicach. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Paśko, który przywołał historię zbrodni katyńskiej, wspominając także o ogromnych zasługach dla Polski i Kościoła błogosławionego Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Mszę św. ubarwił wspaniały występ Chóru Babiczanie wraz z Gminną Orkiestrą Detą im. Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Zbigniewa Załęskiego. Na zakończenie mszy św. wykonano pieśń Lecha Makowieckiego „Ostatni list, Katyń 1940” w interpretacji Konrada Bożyka.
Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych przeszli do Alei Dębów Katyńskich gdzie przed pomnikiem Matki Bożej Katyńskiej złożono wieńce i zapalono znicze pamięci.
Przed pomnikiem Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka wygłosił okolicznościowe przemówienie. Powiedział do zebranych m.in.: 84 lata temu w Lesie Katyńskim i innych miejscach ówczesnego Związku Radzieckiego doszło do masowych mordów polskich oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Była to zbrodnia bez precedensu w historii świata. 14 lat temu wydarzyła się katastrofa smoleńska, w której zginęła cała delegacja prezydencka. Obie te tragedie spaja w dramatyczny sposób Katyń, obie wpisują się również w Polską Golgotę Wschodu.Dziś stoimy tu, w babickiej Alei Dębów Katyńskich, by oddać hołd ponad 22 tysiącom niewinnie pomordowanych Polaków, którzy zginęli w 1940 r., i uczcić pamięć naszych rodaków – 96 osób, które zginęły w 2010 r. w drodze do Smoleńska. Wśród tych osób było dwóch Prezydentów Polski: Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski, byli także nasi przyjaciele, a nawet mieszkańcy babickiej gminy (Pani Poseł Jolanta Szymanek-Deresz).(…).
Szanowni Państwo! Dziś za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, znowu giną ludzie, tragedie, które na zawsze powinny przejść do historii, stają się naszą rzeczywistością. Dzięki temu lepiej rozumiemy ofiarę poprzednich pokoleń, życie oddane za wolność i wierność Ojczyźnie. Jednak w wielu z nas rodzi się bunt i pytanie – dlaczego świat tak niemrawo reaguje na popełniane zbrodnie, dlaczego wojna w XXI wieku jest nadal możliwa, po tylu tragicznych doświadczeniach Europy w XX wieku. Na te pytania nie potrafimy znaleźć odpowiedzi.
Przy okazji wszystkich uroczystości patriotycznych kierujemy z Gminy Stare Babice do świata przesłanie: Nigdy więcej wojny! Niech pokój zapanuje między narodami! Chwała Bohaterom i tym wszystkim ludziom, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny!
Uroczystość prowadził Roman Balcerowiak inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej UG Stare Babice. Sygnały Wojska Polskiego i pieśń „Śpij kolego” wykonało trio muzyków grających na instrumentach dętych z Gminnej Orkiestry Dętej im. Krzysztofa Pendereckiego.
Wśród osób składających wieńce byli m.in.: przedstawiciele ZG ZOR RP z wiceprezesem Marcinem Ładą, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Stare Babice z wójtem Sławomirem Sumką, przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Szubą, przedstawiciele władz Powiatu Warszawskiego Zachodniego ze starostą Janem Żychlińskim, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i partii politycznych. Dziękujemy Wszystkim za obecność i udział w uroczystości.
M.Ł.
Fot. Kamil Malinowski