W cieniu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w atmosferze żałoby narodowej, powagi oraz zadumy delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięła udział 13 kwietnia 2010 r. w uroczystościach poświęcenia „Dębu Pamięci”upamiętniającegozamordowanego w Charkowie kapitana Franciszka Sobiewskiego, oficera Batalionu Elektrotechnicznego, który urodził się w Ostrołęce.
Uroczystości, których organizatorem była mgr Mirosława Grzegorczyk dyrektor Zespołu Szkół w Wykrocie k. Myszyńca (powiat ostrołęcki), wpisują się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który zgodnie z decyzją Sejmu przypada 13 kwietnia i po raz trzeci obchodzony był w tym roku.
Wśródprzybyłych gości byli m.in.: syn oficera Bohdan Sobiewski, przedstawiciele władz samorządowych, w tym wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrołęckiego Tadeusz Lipka, prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR ppłk rez. Alfred Kabata, wiceprezes Okręgu Mazowieckiego por. rez. Sławomir Łazor, dyrektorzy szkół z gminy Myszyniec, duchowieństwo oraz przedstawiciele nadleśnictwa. Obecni byli również nauczyciele emeryci, grono pedagogiczne oraz mieszkańcy Wykrotu. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy.
Uroczystości rozpoczęła msza św. polowa w intencji pomordowanych oficerów w Katyniu oraz ofiar katastrofy z 10 kwietnia, którą na terenie szkoły odprawił dziekan dekanatu Myszyniec ks. kan. Zbigniew Jaroszewski.
W kazaniu o tematyce głęboko religijnej i patriotycznej złożył hołd wszystkim zabitym na „nieludzkiej ziemi” oraz ofiarom katastrofy z 10.04.2010 r. Po liturgii i odśpiewaniu „Boże coś Polskę” ks. dziekan poświęcił „Dąb Pamięci”.
W części artystycznej młodzież pod kierunkiem pań Elżbiety Gwiazdy i Małgorzaty Parzych zaprezentowała montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Wielu słuchających nie mogło ukryć wzruszenia. Dziękując młodzieży za występ dyrektor Grzegorczyk podkreśliła, że szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie „Katyń-ocalić od zapomnienia", któremu patronuje Prezydent RP.
Syn kapitana Sobiewskiego ze łzami w oczach dziękował za zaproszenie na uroczystość poświęconą pamięci ojca oraz podkreślił, że chce uczcić pamięć wszystkich ofiar tamtej zbrodni. Zabierając głos prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR ppłk Alfred Kabata, który przekazał szkole opracowany przez siebie biogram zamordowanego w Charkowie oficera, podkreślił, że kpt. Franciszek Sobiewski był jednym z kilkudziesięciu oficerów zamordowanych w Katyniu
i Charkowie, którzy pełnili służbę w Batalionie Elektrotechnicznym, stacjonującym w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921 -1939. Porucznik rez. S. Łazor odczytał list burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego do uczestników uroczystości. List, książki o modlińskiej twierdzy i inne pamiątki przekazano dyrektor szkoły M. Grzegorczyk.
Uroczystości zakończono odśpiewaniem hymnu państwowego. (sł)
tekst i foto: S. Łazor Tekst i fot.: (sł)
{phocagallery view=category|categoryid=52|limitstart=0|limitcount=0}