23 września 2012 r delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięła udział w uroczystości patriotyczno-religijnej w Śladowie (Gmina Brochów, powiat sochaczewski).
Delegację stanowili ppłk rez. Marek Olszewski i nadkom. w st. spocz. Tadeusz Maciński. Zaproszenie do Okręgu Mazowieckiego ZOR RP skierowali organizatorzy uroczystości - wójt i Rada Gminy Brochów oraz Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Śladowie.
Dyrektor szkoły pani Martynie Sawickiej bardzo zależy na współpracy z Okręgiem Mazowieckim ZOR RP, liczy na spotkania członków naszej organizacji z uczniami i na pogłębianie ich wiedzy historycznej, w tym o patronie Marszałku Józefie Piłsudskim. Szkoła chętnie będzie uczestniczyć w organizowanych przez ZOR RP konkursach historycznych i innych przedsięwzięciach przyczyniających się do kształtowania patriotyzmu młodzieży.
Uroczystości w Śladowie organizowane są dorocznie przy pomniku ku czci pomordowanych, przez okupantów niemieckich, żołnierzy i cywilów we wrześniu 1939 roku.
18 września 1939 w Śladowie w ówczesnej gminie Tułowice, wojska niemieckie dokonały jednej z największych zbrodni wojennych w czasie kampanii wrześniowej. Ponad 300 ludzi (w tym 252 żołnierzy z rozbitych nad Bzurą oddziałów armii "Poznań" i "Pomorze" i 106 mieszkańców Śladowa i okolicznych wsi puszczańskich), zgromadzonych na tzw. "główce" wiślanej, zostało zastrzelonych i utopionych.
Zbrodni dokonała prawdopodobnie niemiecka 4 Dywizja Pancerna z XVI korpusu 10. Armii, która w większości operowała na terenie gdzie wydarzenie to miało miejsce.
Z rzezi ocalało jedynie 2 ludzi, mieszkańców Tułowic, Stanisław Klejnowski i Alfred Kitliński, którzy później złożyli zeznania w tej sprawie. Ogółem 298 osób poniosło śmierć. Motywem zbrodni były przypuszczalnie porachunki miejscowych kolonistów niemieckich z ludnością polską (mające miejsce także po zbrodni w Śladowie, w wyniku których zginęło ok. 37% mieszkańców Tułowic) oraz chęć odwetu za bohaterski opór stawiany przez żołnierzy polskich w okolicach Śladowa.
(k)
Foto: Marek Olszewski
{phocagallery view=category|categoryid=168|limitstart=0|limitcount=0}