W święcie oprócz przedstawicieli władz samorządowych z burmistrzem Arkadiuszem Śliwą na czele uczestniczyli goście z zagranicy, m.in. z Francji i Estonii reprezentujący zaprzyjaźnione samorządy, obecni byli także Jadwiga Piłsudska- Jaraczewska (córka Marszałka) i Krzysztof Jaraczewski (wnuk Marszałka).
Wiceprezes Marcin Łada w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o I Marszałku Polski wręczył dyplomy i medale 90-lecia ZOR RP ufundowane przez Okręg Mazowiecki dla władz samorządowych Sulejówka i dla Zarządu Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego. Otrzymali je burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa i wnuk Marszałka Krzysztof Jaraczewski. W swoim krótkim przemówieniu Marcin Łada przypomniał, że dziś ZOR RP jest organizacją patriotyczną, która przypomina młodzieży postać Marszałka, organizując rajdy i konkursy historyczne. Przekazał również zebranym pozdrowienia i życzenia wszelkiej pomyślności od prezesa Okręgu Mazowieckiego płk. rez. Alfreda Kabaty oraz zaprosił w jego imieniu na mazowiecki finał konkursu: „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca w oczach współczesnego młodego pokolenia”. Jerzy Bogdan Raczek przekazał burmistrzowi Arkadiuszowi Śliwie i Krzysztofowi Jaraczewskiemu swoją książkę zatytułowaną „Boernerowo pamięta”. Książka ta wydana została m.in. dla uczczenia 90 rocznicy ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (1921-2011) oraz 20 rocznicy reaktywowania Związku (1991-2011).
Pamięć o Marszałku jest stale żywa w naszych szeregach. Udowadniamy to będąc wierni jego ideałom i pracując dla dobra Ojczyzny. Marszałek Józef Piłsudski jako patron ZOR RP jest naszym niedościgłym ideałem i drogowskazem dobrego działania i poświęcenia dla Polski.
Początki związków Marszałka Józefa Piłsudskiego z Sulejówkiem sięgają 13 czerwca, kiedy to generałowie - Daniel Konarzewski i Tadeusz Rozwadowski w imieniu Komitetu Żołnierza przekazali Aleksandrze i Józefowi Piłsudskim klucze do dworku w Sulejówku. Na ścianie obok drzwi wejściowych odsłonięto dwie tablice o następującej treści: „PIERWSZEMU MARSZAŁKOWI POLSKI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMI NACZELNEMU WODZOWI SWEMU DOM TEN WZNIÓSŁ W ROKU 1923 ŻOŁNIERZ NIEPODLEGŁEJ POLSKI" i "SŁOŃCE WOLNEJ ODRODZONEJ OJCZYZNY NIECH OPROMIENIA RADOŚNIE ŚCIANY TEGO DOMU I ŻYCIE UKOCHNEGO WODZA PO NAJDŁUŻSZE BOHATERSKIE LATA". Od tego dnia Marszałek Józef Piłsudski kojarzony jest z Sulejówkiem, a za rok minie równo 90 lat, odkąd skromny dworek stał się własnością Marszałka. Dziś jest tam Muzeum jego imienia.
(M.Ł.)
Fot. Karolina Gwarek
{phocagallery view=category|categoryid=152|limitstart=0|limitcount=0}