Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

30 maja 2012 r. Marcin Łada – wiceprezes Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Srebrny Krzyż Zasługi wręczył mu Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek podczas ceremonii, która odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Odznaczenie zostało nadane przez Prezydenta RP „za zasługi w działalności na rzecz  społeczności lokalnej”, na wniosek Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, którego Marcin Łada również jest członkiem.

Srebrny Krzyż Zasługi jest wyrazem uznania dla działalności społecznej, którą Marcin Łada zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Jego zaangażowanie, znakomite zdolności organizacyjne i oddanie sprawom patriotycznym są powszechnie znane w Okręgu Mazowieckim ZOR RP i budzą szacunek i podziw. Dlatego warto przybliżyć jego dokonania.

 

***

Marcin Łada od ponad 20 lat pracuje jako dziennikarz, a od 10 lat jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Gazeta Babicka”. W swoich artykułach poruszał przez lata różnorodną tematykę związaną z samorządnością
i przemianami w Polsce, sprawami społecznymi i gospodarczymi. Jednak jego najbardziej ulubionym tematem są zagadnienia związane z historią Polski, patriotyzmem i chwałą oręża polskiego. Opisywał często wspomnienia żołnierzy walczących o wolność Polski, a także odkrywał nieznane fakty historyczne związane z cierpieniem naszego narodu w czasie II wojny światowej. Był orędownikiem powstania pomnika „Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej” w Wierszach.

Z jego inicjatywy utworzono w 2010 r. w Starych Babicach „Aleję 29 Dębów Katyńskich”, które upamiętniają Polaków zamordowanych na Wschodzie, a także ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Aleja powstała dzięki jego współpracy z samorządem Gminy Stare Babice. Natomiast on sam jest fundatorem kamiennej tablicy Katyńskiej,  umieszczonej na początku tej Alei. Jego zasługą jest także praca przy powstaniu pomnika poświęconego „Obrońcom Ziemi Babickiej” w Babicach Nowych, uporządkowaniu Miejsca Pamięci Narodowej „1939-1944” w Borzęcinie Dużym, a także przyczynienie się do odnowy Cmentarza Wojennego w Starych Babicach, Kwatery Wojennej w Borzęcinie Dużym oraz utworzenia Miejsca Pamięci Narodowej w Umiastowie.

Od 20 lat jest nie tylko dziennikarzem, ale także aktywnym popularyzatorem historii Polski. Od kilku lat organizuje na terenie gminy Stare Babice rajd dla dzieci i młodzieży pt. „Szlakiem naszej historii", w którym co roku uczestniczy ponad 100 dzieci z babickiej gminy i wiele dzieci z terenów gmin ościennych.

Jego zasługą jest również przywracanie do pamięci społecznej historii Transatlantyckiej Radiostacji Babice, powstałej w 1923 r., której dzieje opisuje w publikacjach prasowych, a także propaguje na tablicy informacyjnej, której jest twórcą. Tablica ta, z jego inicjatywy, umiejscowiona została w pobliżu ruin radiostacji w Latchorzewie.

Jego działalność patriotyczna od lat polega na propagowaniu chlubnych tradycji Wojska Polskiego i kształtowaniu, zwłaszcza wśród młodzieży, znaczenia takich pojęć jak: honor i wierność Ojczyźnie. Jako redaktor naczelny "Gazety Babickiej" przybliża społeczeństwu życiorysy polskich bohaterów, kombatantów żyjących wśród mieszkańców gminy, jak również i tych, którzy polegli za Ojczyznę. Pisząc artykuły ma duży wkład w rozwój samorządności gminy, a jego gazeta jest czynnikiem spajającym społeczeństwo wokół najważniejszych spraw dla mieszkańców. Stawia zawsze na dobre działanie, na pozytywne przykłady, dając czytelnikom drogowskazy życiowe i wzorce do naśladowania.

Praca społeczna wypełniona jest spotkaniami z młodzieżą, pracami na cmentarzach  wojennych w Starych Babicach i Borzęcinie Dużym, a także opieką nad 7 Miejscami Pamięci Narodowej.

Marcin Łada rozpoczął także działania dotyczące upamiętnienia bohaterskiego obrońcy Reduty Babice (z 1939 r.) Majora Jacka Decowskiego w 70 rocznicę jego śmierci. W tym celu nawiązał kontakty z władzami Murnau w Niemczech (gdzie major jest pochowany),  Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, a także Konsulatem Generalnym w Monachium. Rozpoczęte działania mają na celu godne upamiętnienie bohatera, polsko-niemieckie pojednanie i zbliżenie między narodami. W lipcu 2011 r.
i w kwietniu 2012 r.  wraz z delegacją samorządową złożył kwiaty na grobie mjr. Decowskiego w Murnau. Prowadził również rozmowy z władzami Murnau i polskim konsulem w sprawie odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych bohaterskiemu majorowi.

Za swoją pracę społeczną otrzymał odznaczenia strażackie, wojskowe, a za pracę historyczną Medal „Pro Memoria” i „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

W 2011 r. Koło Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którym kieruje Marcin Łada, zostało wyróżnione przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Medalem „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

(ak)

Fot. Karolina Gwarek

{phocagallery view=category|categoryid=150|limitstart=0|limitcount=0}