13 maja 2012 r. w Garwolinie zorganizowano obchody święta 1. Pułku Strzelców Konnych. Podczas uroczystości Okręg Mazowiecki Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka reprezentował wiceprezes Marcin Łada.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego. W głównej nawie kościoła stanęły poczty sztandarowe i oddział rekonstrukcyjny. Nawiązano w ten sposób do przedwojennej tradycji, kiedy to w święto pułku żołnierze z koszar czwórkami maszerowali na nabożeństwo do świątyni.
Po mszy, zebrani - prowadzeni przez orkiestrę wojskową z Lublina, przeszli pod kamień upamiętniający I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Starosta Garwoliński Marek Chciałowski przypomniał, że w tej elitarnej jednostce chętnie służyli oficerowie z całej Polski. – Trzeba przypominać ich dzieje i podtrzymywać piękne tradycje. Byli ważną częścią tego miasta i tej ziemi- powiedział.
Dalsza część obchodów święta odbywała się na Zarzeczu. Tę część uroczystości prowadził ppłk Mirosław Łyżwa - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie. W amfiteatrze zagrała orkiestra Wojska Polskiego. Tu także wystąpił z przemówieniem wiceprezes Okręgu Mazowieckiego
i jednocześnie prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Marcin Łada, który w imieniu prezesa Okręgu Mazowieckiego płk. Alfreda Kabaty pozdrowił wszystkich zebranych i pogratulował organizatorom przeprowadzenia udanej patriotycznej uroczystości. Podziękował również st. chor. sztab. Januszowi Bylince-Nehrebeckiemu - dowódcy stowarzyszenia 1PSK im. Cesarza Napoleona za dotychczasową współpracę i ofiarował mu pamiątkowy ryngraf z Matką Bożą Ostrobramską. Pogratulował także działalności członkom Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych. -Dobrze się dzieje, że oba stowarzyszenia potrafią współpracować i jednoczą się dla upamiętnienia bohaterów walczących o wolność Polski. Dziś w sferze działań patriotycznych potrzeba nam jedności. W czasach kiedy ogranicza się naukę historii w szkołach, takie uroczystości są okazją do przypomnienia dokonań i uczczenia polskich bohaterów, o których zapominają oficjalne programy edukacyjne. A pamięć o czynach obrońców Ojczyzny jest naszą powinnością- powiedział Marcin Łada.
Główną atrakcją święta były pokazy kawaleryjskie oraz widowisko rekonstrukcyjne przygotowane przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. PSK i grupy rekonstruktorów. Najpierw widzowie obejrzeli kadryl w wykonaniu oddziału Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji z Międzyrzeca Podlaskiego. Chwilę później swoje umiejętności zaprezentowali kawalerzyści. Następnie widzowie mogli przeżyć kilka epizodów wojennych przedstawionych przez grupy rekonstrukcyjne.
W pobliżu pokazywano pojazdy żandarmerii wojskowej oraz fotel-katapultę używany przez służbę wysokościowo-ratowniczą z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Do Garwolina przyjechał także patrol rozminowania z dęblińskiego batalionu drogowo-mostowego, który przeprowadził dla publiczności pokaz wyszukiwania niewybuchów.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.
Organizatorami Święta 1.PSK byli: Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych, Starosta Powiatu Garwolińskiego, Burmistrz Miasta Garwolin, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód "Gołąb" Garwolin oraz Stowarzyszenie 1. Pułku Strzelców Konnych.
MŁ
Foto: Karolina Gwarek
{phocagallery view=category|categoryid=147|limitstart=0|limitcount=0}