Marcin Łada i Bogdan Mińkowski reprezentowali Okręg Mazowiecki Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas wizyty w Murnau (Niemcy) zorganizowanej w dniach 27 – 29 kwietnia 2012 r. przez władze samorządowe Starych Babic.
Murnau jest niewielkim miasteczkiem położonym nieopodal Monachium, u podnóża Alp i znanym z tego, że od wielu dziesięcioleci istnieje tam ośrodek kultury światowej związany z malarstwem. Miejsce to jest szczególne zwłaszcza dla naszych rodaków, bowiem w czasach II Wojny Światowej funkcjonował tam Oflag VIIA, czyli obóz odosobnienia dla polskich oficerów, którzy trafili do niego zarówno po kampanii wrześniowej jak i po powstaniu warszawskim. Pod koniec wojny w Murnau przebywało ponad 5 tys. oficerów. Doczekali się wyzwolenia przez Amerykanów.
Pierwsze kontakty z Murnau nawiązał już w 2011 r. Marcin Łada - wiceprezes Okręgu Mazowieckiego i jednocześnie prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach, który udał się tam, aby złożyć hołd obrońcy Reduty Babice w 1939 r. mjr. Jackowi Decowskiemu w 70. rocznicę jego śmierci. Bohaterski Major zmarł w Oflagu w Murnau na zawał serca w 1941 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym wśród blisko stu rodaków pochowanych w polskiej kwaterze wojennej.
Przed rokiem Marcin Łada nawiązał rozmowy z panią konsul generalny RP w Monachium Elżbietą Sobótką i innymi przedstawicielami konsulatu. Przedstawił wówczas ideę upamiętnienia majora Decowskiego tablicą dziękczynną od społeczeństwa Ziemi Babickiej. Przekazał również list od wójta Gminy Stare Babice Krzysztofa Turka do burmistrza Murnau, w którym zawarto propozycję nawiązania wzajemnych kontaktów oraz odwiedził Archiwum Miasta Murnau, gdzie zapoznał się z materiałami dotyczącymi polskich oficerów przebywających podczas wojny w Oflagu VIIA.
Ponieważ w odpowiedzi burmistrz zaprosił do złożenia oficjalnej wizyty, Marcin Łada wraz z samorządowcami z gminy Stare Babice 27 kwietnia br. odwiedził ponownie Murnau.
W spotkaniu poza przedstawicielami Okręgu Mazowieckiego ZOR RP uczestniczyli m.in.: konsul generalny RP w Monachium Elżbieta Sobótka i konsul Aleksander Korybut Woroniecki z małżonką Iloną, burmistrz Murnau dr Michael Rapp, starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, z-ca wójta Gminy Stare Babice Marcin Zając.
Podczas spotkania samorządowcy przedstawili propozycję nawiązania kontaktów w dziedzinie kultury i wymiany młodzieżowej. Podziękowali również za opiekę nad polską kwaterą wojenną w Murnau. Starosta Jan Żychliński zaproponował nawiązanie kontaktów w dziedzinie sportu i zaprosił przedstawicieli Murnau do złożenia wizyty w Polsce podczas piłkarskich mistrzostw Europy, które już niedługo odbędą się w Warszawie. Poruszano również sprawy związane z umieszczeniem pamiątkowych tablic w Murnau: tablicy Konsulatu Generalnego RP, która będzie umieszczona przed dawnym Oflagiem i tablicy od społeczeństwa babickiej gminy, która zostanie złożona na grobie mjr. Jacka Decowskiego obrońcy Reduty Babice z 1939 r.
Rozmowy toczyły się w przyjaznej atmosferze i Burmistrz Murnau pozytywnie odniósł się do przedstawionych propozycji. Wymagają one jeszcze omówienia i doprecyzowania w szerszym gronie wśród przedstawicieli radnych Murnau.
Również zagadnienia związane z pamiątkowymi tablicami w najbliższych miesiącach znajdą swój szczęśliwy finał. Zarówno Konsulat Generalny RP jak i gmina Stare Babice otrzymały już wszystkie potrzebne zgody władz niemieckich i aprobatę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Teraz przyszedł czas na wykonanie tablic i umieszczenie ich w określonych miejscach. Również w tej dziedzinie pomaga Okręg Mazowiecki ZOR RP.
Na uwagę zasługuje to, że podjęte działania zmierzające do upamiętnienia polskich oficerów realizowane są w gronie ludzi, którzy pozytywnie i z dużym zaangażowaniem odnoszą się do tej idei. Widać tu ogromne zaangażowanie pani konsul generalny Elżbiety Sobótki i życzliwość zarówno burmistrza Murnau, jak i komendanta jednostki wojskowej w Murnau.
Podczas spotkania w Murnau delegacja Okręgu Mazowieckiego ZOR RP wraz z przedstawicielami konsulatu generalnego, władzami Murnau i babickimi samorządowcami wspólnie odwiedziła polską kwaterę wojenną na cmentarzu parafialnym. Złożono wieńce i zapalono znicze pamięci. Marcin Łada i Bogdan Mińkowski zaciągnęli symboliczną wartę honorową. Oddano cześć naszym rodakom, którzy spoczywają u podnóża Alp. Wśród nich również obrońcy babickiej ziemi mjr. Jackowi Decowskiemu.
Tekst i foto: M.Ł.
{phocagallery view=category|categoryid=143|limitstart=0|limitcount=0}