Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Blisko 200 dzieci i młodzieży z dwóch szkół podstawowych i z gimnazjum wzięło udział w kolejnej edycji Rajdu „Szlakiem naszej Historii” organizowanego w gminie Stare Babice. Obsługa rajdu złożona z członków i sympatyków babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Obrońców Radiostacji Babice przygotowała dla uczestników tej imprezy różne ciekawostki historyczne związane z ośmioma punktami rajdowymi. Na babickim szlaku rajdowym znalazły się:

1. Pomnik poświęcony Obrońcom Ziemi Babickiej

2. Cmentarz Wojenny w Starych Babicach

3. Pozostałości Transatlantyckiej Radiostacji Babice

4. Aleja Dębów Katyńskich w Starych Babicach

5. Dwór w Starych Babicach

6. Pomnik „1939-1944” w Borzęcinie Dużym

7. Kwatery Wojenne na Cmentarzu w Borzęcinie Dużym

8. Pomnik ku czci Mieszkańców Umiastowa i Topolina w Umiastowie.

We wszystkich wymienionych miejscach w dniu rajdu umieszczono tablice z historycznymi zdjęciami związanymi z upamiętnionymi wydarzeniami. Można było zobaczyć na nich m.in. zdjęcia sprzętu wojskowego używanego w kampanii wrześniowej, np. polskiego czołgu 7TP i działka przeciwpancernego 37 mm na licencji Boforsa.

Na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach, o którego historii opowiadał uczestnikom rajdu Jarosław Żukowski, pojawił się żołnierz z września 1939 r. w pełnym oporządzeniu. W tę wspaniałą rolę wcielił się Dariusz Parzyszek ze Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”. Pan Dariusz opowiadał dzieciom o sprzęcie wojskowym i dokonaniach Batalionu Stołecznego w kampanii wrześniowej.

Historię działań wojennych, jak i osiągnięcia polskiej myśli technicznej można było poznać także przy pozostałościach Radiostacji Babice. W tym miejscu na posterunku stał Jerzy Raczek – autor trylogii historycznej poświęconej pobliskiemu osiedlu Boernerowo i okolicom, do których należą również Stare Babice.

Po raz pierwszy w rajdzie pokazano dworek w Starych Babicach (położony przy ul. Kościuszki), w którym podczas wojny kwaterowali Niemcy. W tym miejscu rajdowicze mogli także zapoznać się z historią Babic i obejrzeć zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku. O dworku opowiadała Joanna Gwiazdowska (z mężem Józefem Gwiazdowskim), której dziadek Władysław Carossi nabył tę posiadłość wraz z rynkiem w Babicach (około 1921 r.) od rodziny Cholewińskich. Dzieci mogły tam również zobaczyć stroje z przełomu wieków i historyczną przedwojenną tabliczkę oznaczającą posesję położoną przy ul. Józefa Piłsudskiego i nr domu.

W Borzęcinie Dużym wartę przy pomniku pełnił radny Tadeusz Wiśniewski. Pokazywał dzieciom tablicę ze zdjęciami por. Stanisława Kicka, mieszkańca Wojcieszyna, który w Kampanii Wrześniowej walczył o to miejsce i był później twórcą tablicy upamiętniającej zwycięską potyczkę Wojska Polskiego z Niemcami. Dzieci z zainteresowaniem poznawały tę historię, podobnie jak dzieje oficerów upamiętnionych Aleją Katyńską, które przedstawiał radny Leszek Poborczyk i historię pomnika poświęconego Obrońcom Ziemi Babickiej, którą opowiadali: Bogdan Mińkowski i Paweł Piotrowski.

Od trzech  lat babickie Koło ZOR RP pełni wartę podczas rajdu przy pomniku w Umiastowie, który administracyjnie należy do gminy Ożarów Mazowiecki. Monument upamiętnia nie tylko pomordowanych przez okupanta mieszkańców Umiastowa, ale także mieszkańców Topolina, a ta miejscowość należy do gminy Stare Babice.

W tym roku przy pomniku wartę pełnili przyjaciele babickiego Koła ZOR RP – druhowie z babickiej – Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Wierchy”, podobnie jak na cmentarzu w Borzęcinie Dużym, gdzie szczególną uwagę w tym roku zwrócono nie tylko na groby żołnierskie, ale również na mogiły nastoletnich obrońców Ojczyzny, którzy zginęli w 1939 r.

Rajd w Starych Babicach od trzech lat odbywa się pod honorowym patronatem wójta gminy Krzysztofa Turka, a w tym roku specjalny patronat honorowy objął nad nim prof. dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Organizatorzy rajdu dziękują wszystkim osobom, które włączyły się do tegorocznej edycji tej historycznej imprezy. Dziękujemy nauczycielom, którzy prowadzili grupy dzieci i młodzieży, a także uczniom za liczny udział w rajdzie. Po raz kolejny okazało się, że poznawanie historii naszej najbliższej okolicy w warunkach pięknej wiosennej pogody, może być wspaniałym przeżyciem, dającym radość młodzieży i dorosłym. Zapraszamy zatem ponownie, za rok!

Marcin Łada

Redaktor Naczelny „Gazety Babickiej”

Prezes Koła Związku Oficerów Rezerwy  RP w Starych Babicach

{phocagallery view=category|categoryid=136|limitstart=0|limitcount=0}