Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR w Radiu Dla Ciebie i w TVP Polonia

W ostatnim czasie Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Marcin Łada – wiceprezes ZG udzielił wypowiedzi TVP Polonia na temat 95 – lecia ZOR RP, które Związek obchodził będzie w 2017 r., a wraz ze st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzym Raczkiem był gościem Radia Dla Ciebie, w którym nagrano audycję poświęconą Radiostacji Babice.

Nasza organizacja od lat działa w dziedzinie upamiętniania polskich bohaterów i popularyzuje chwałę oręża polskiego i historię okresu II RP. Stąd z radością przyjęliśmy zapowiedź realizacji polityki historycznej Państwa, o której mówi Prezydent RP Andrzej Duda. Najwyższy czas dać Polakom wiedzę, z której mogą być dumni. Tożsamość narodową buduje się bowiem na faktach historycznych i obiektywnej prawdzie, która była niestety w wielu dziedzinach przemilczana i zakłamywana w czasach PRL-u. Tragedia Katyńska i los żołnierzy niezłomnych są tego wyrazistymi i tragicznymi przykładami.

Wiceprezes ZG Marcin Łada i członek ZG st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek byli gośćmi programu Radia Dla Ciebie, który prowadził redaktor Wojciech Marczyk. Program został wyemitowany 2 października. Przedstawiciele ZOR RP opowiadali o historii Radiostacji Babice, a dokładniej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej w Babicach, która w latach 1923-1939 umożliwiała Polsce bezpośrednią łączność międzykontynentalną. Już w dniu jej uruchomienia 17 listopada 1923 r. Prezydent RP Stanisław Wojciechowski nawiązał bezpośrednią łączność z Prezydentem USA Johnem C. Coolidge’em.

Radiostacja oddawała II Rzeczypospolitej nieocenione usługi. Zapewniała łączność z wieloma państwami świata, nie tylko z USA, ale także z Japonią i krajami Ameryki Południowej.

Radiostacja Transatlantycka w Babicach została wysadzona przez wycofujące się oddziały niemieckie 16 stycznia 1945 r. Pamięć o niej zniszczył system sowiecki, zacierając dzieje kontraktu, który za ok. 3 mln dolarów wynegocjował dla Polski książę Kazimierz Lubomirski, zniknęła również cała historia kontaktów Polski z USA i bohaterska obrona Reduty Babice przez żołnierzy polskiego września.

Naszym celem jest przywrócenie społeczeństwu pamięci o Radiostacji Transatlantyckiej, chcemy aby o niej uczono się z podręczników do historii Polski. Był czas kiedy w dziedzinie łączności międzykontynentalnej Polska przodowała w świecie. Warto o tym wiedzieć. Również poświęcenie polskich żołnierzy w obronie tego obiektu nie może zostać zapomniane - mówił na falach RDC Marcin Łada.

20 września 2016 r. o rozmowę poprosiła przedstawicieli naszego Związku redaktorka TVP Polonia- Elżbieta Lewak. Okazją do rozmowy był jubileusz „95-lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” organizowany w Poznaniu. Wiceprezes ZG ZPR RP Marcin Łada, zapytany o to, dlaczego nie bierze udziału w poznańskich uroczystościach, oświadczył, że „ZOR RP” i „ZOR RP im. Józefa Piłsudskiego” są zupełnie innymi organizacjami. Nasza organizacja czyli „Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej” z Zarządem Głównym w Warszawie, kierowana przez płk. rez. Alfreda Kabatę kontynuuje działalność przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. W codziennej pracy i szerokiej działalności społecznej bazujemy na przedwojennych opracowaniach i dokumentach. Wszystkie źródła historyczne, którymi dysponujemy, podają datę 16 czerwca 1922 r. związaną z zatwierdzeniem przez władze państwowe statutu Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to data, która zapoczątkowała utworzenie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej jako organizacji ogólnopolskiej.

Czym kieruje się organizacja poznańska w swoich działaniach- nie wiemy. Nie udostępnia żadnych źródeł historycznych mówiąc i pisząc o swej działalności. Organizuje jubileusz pod nazwą „95 lat Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Trzeba wiedzieć, że organizacja o tej nazwie powstała w 1991 r. i w ogóle nie istniała przed wojną. Można zatem mówić co najwyżej o 25-leciu jej działalności. To są fakty! Organizowanie jubileuszu 95-lecia, jest dla nas zupełnie niezrozumiałe.

Analizując powyższe działania nasuwa się myśl jedna - jak mawiał poeta: 95 lat organizacji? Może… ale ja to między bajki włożę…

Jubileusz 95-lecia ZOR RP, jako organizacji ogólnopolskiej, przypada w 2017 r. Zapraszamy zatem Państwa na patriotyczne obchody jubileuszowe związane z działalnością Związku Oficerów Rezerwy w przyszłym roku do Warszawy,
o dokładnej dacie poinformujemy
– powiedział dziennikarce TVP Polonia Marcin Łada.

Dziękujemy serdecznie panu Prezesowi Zarządu RDC Tadeuszowi Deszkiewiczowi i panu redaktorowi Wojciechowi Marczykowi za możliwość wypowiedzenia się na falach radiowych. Dziękujemy także pani redaktor Elżbiecie Lewak za możliwość udzielenia wypowiedzi i zaprezentowania źródeł historycznych w TVP Polonia, nie pozostawiających żadnych wątpliwości co do tego, że rokiem utworzenia Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej jako organizacji ogólnopolskiej, jest rok 1922. Zachęcamy wszystkich Państwa do czytania historycznych opracowań i sięgania do historycznych przedwojennych źródeł. Tam można znaleźć prawdziwą wiedzę i inspirację do dobrych działań dla Polski.

W materiałach fotograficznych prezentujemy tekst z albumu wydanego w 1938 r. przez Zarząd Główny na 15-lecie ZOR RP.

Foto: Kamil Malinowski

  • 01-m
  • 02-m
  • 03-m
  • 04-m