Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

VIII Katyński Marsz Cieni

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej byli organizatorami w dniu 12 kwietnia 2015 r. VIII Katyńskiego Marszu Cieni w Warszawie. Uczestniczyli w nim członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego  i Zbigniew Kiełb.

Lech Marczak szedł za swojego dziadka por. Władysława Szczypę, zamordowanego  w Charkowie, który na czele POW odzyskał dla Puław 2. 11. 1918 r. niepodległość i był  m. in. pierwszym posłem na sejm z ziemi puławskiej w latach 1935-1938,  a Zbigniew Kiełb za imiennika kpt. Zbigniewa Antonowicza, który był oficerem puławskiego 2 Pułku Saperów Kaniowskich.

L. Marczak maszerował jako cień w mundurze por. Władysława Szczypy z 10 Dywizjonu Taborów, a Z. Kiełb w mundurze dowódcy 2 Pułku Saperów Kaniowskich ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, który był dowódcą kpt. Z. Antonowicza.

Obaj otrzymali znicze z danymi personalnymi tych ofiar i jako dwaj z około 60 cieni postawili te znicze w trakcie marszu przy pomniku Ofiar Katynia w Warszawie  i oddali im honory.

Na marsz stawili się przedstawiciele 49 grup rekonstrukcyjnych, którzy jako żołnierze, osoby cywilne i funkcjonariusze NKWD przeszli przez centrum Warszawy i oddali hołd pomordowanym w 1940 r. pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Według wstępnych szacunków w marszu wzięło udział 250 osób, w tym 24 kobiety  i 21 dzieci.

Opracował Z. Kiełb

Fot. A. Przybysławska i R. Bociąg

  • 01
  • 02
  • 04
  • 05