Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„…to dalsza droga” „… i co dalej czas kończyć”. Tomiki wierszy Kazimierza Szczerbatko

Kazimierz Szczerbatko jest autorem dwóch tomików wierszy zatytułowanych „…to dalsza droga” oraz „… i co dalej czas kończyć”, w których odnosi się do ważnych wydarzeń historycznych i współczesnych, wspomnień z lat młodości i piękna przyrody „małej ojczyzny”, w której mieszka. To już dwudziesty czwarty i dwudziesty piąty tomik wierszy tego autora.

Tomik „…to dalsza droga” zawiera 18 wierszy, które odnoszą się m. in. do wydarzeń historycznych, jak np. wiersze „Matko” i „80 lat” (dotyczy „krwawego piątku” w Zakroczymiu, który miał miejsce 12 stycznia 1940 r.), refleksji na temat życia i śmierci (wiersz „Budzimy się” i „Kocha”), piękna małej Ojczyzny – Zakroczymia (wiersz „Dom” i „Na niebie”) oraz zwyczajów wigilijnych w tej miejscowości (wiersz „Tęsknota” i „Dzisiaj”).

Tomik „… i co dalej czas kończyć” składa się z 23 wierszy, z których większość poświęcona jest walce żołnierza polskiego o wolność, wspomnieniom lat młodzieńczych oraz refleksji na temat życia i śmierci. W wierszu „311 lat” autor odnosi się do morowej zarazy, która miała miejsce w Zakroczymiu 311 lat temu i porównuje ją do pandemii koronawirusa z 2020 r. Ta tematyka ukazana została także w wierszach „Anno domini 2020” i „31 marzec”.

Walce o wolność autor poświęca m.in. wiersze „Niepodległa” i ”Sybirak” oraz „20 kwiecień”. W tym ostatnim wierszu opisuje uroczystość, podczas której upamiętniono oficerów - ofiary zbrodni Katyńskiej, a która odbyła się 20 kwietnia 2020 r. w Nowym Dworze Mazowieckim. Jej organizatorem był Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, którego autor jest członkiem.

(k)

  • 01
  • 02